Literárně-historická exkurze do Fulneku

29. 11. 2022

Ve dnech 22. – 24. listopadu 2022 vyrazili žáci 6. a 7. ročníků se svými vyučujícími českého jazyka do nedalekého, ale historicky velice významného města na úpatí Oderských vrchů – Fulneku.

Vyučující zajistili pro děti nejen prohlídku místního muzea Svět Komenského, kde se o době Komenského dozvěděly více přímo v kapli bývalého sboru Jednoty bratrské, v níž Jan Amos působil jako správce místního sboru. Prostřednictvím edukačního programu tak bylo naplněno poslání Komenského, aby škola předávala informace skutečně i hrou…

Formou kvízu a hry děti postupně odhalovaly tajemství temné historie Komenského předchůdců i současníků ve všech místnostech muzea, kde nenásilně získávaly informace potřebné k rozluštění zadané hádanky. K pochopení dějepisných souvislostí poté přispěla také prohlídka historických skvostů města – kostela Nejsvětější Trojice a kostela Sv. Josefa s kryptou. Průvodkyně muzea zároveň seznámila děti v rámci venkovní procházky městem nejen s historií fulneckého zámku, ale i s dalšími menšími historickými objekty. Děti se dozvěděly také nové informace o významu stavby morových sloupů, byly upozorněny na typické rysy barokních, gotických a renesančních památek a navštívily také hřbitovní kapli sv. Rocha. Zúčastněné třídy 6.A, 6.B, 6.C a 7.A, 7.B a 7. C si výlet na závěr zpestřily i návštěvou fulnecké cukrárny.