Exkurze JOB AIR

27. 6. 2023

Dne  20.6.2023 se uskutečnila exkurze pro žáky 8. ročníků do prostor fa JOB AIR Technic a.s., v Mošnově, ul.  Gen. Fajtla 370. Společnost JOB AIR Technic a.s. byla založena v roce 1993 jako středisko údržby letadel LET, po níž následoval SAAB 340. JOB AIR Technic a.s. je organizace oprávněná k údržbě podle EASA / FAA Části 145 a schválená výcviková organizace dle EASA Části 147. Od roku 2006 zahájil JOB AIR Technic a.s. svou expanzi výstavbou nového servisního střediska, které je považováno za jeden z největších hangárů pro údržbu letadel ve střední Evropě. Brzy po vybudování nového hangáru zahájil JOB AIR Technic a.s. údržbu letounů řady Boeing 737 a jeho technický výcvikový program na těchto typech letadel. V roce 2011 JOB AIR Technic a.s. rozšířil svou údržbu o řadu Airbus A320 a později i typový výcvik na něj. Získání certifikace pro údržbu letadel typu Airbus A330 proběhlo v roce 2017. Společnost získala certifikát AS 9100D a do údržby přijala historicky první Airbus A330 v roce 2019. Rok 2020 je ve znamení otevření nového hangáru, který byl úspěšně zkolaudován a pojme do údržby až 2 letouny typu Airbus A320 nebo Boeing 737. Do zázemí nového hangáru se přesunulo skladové hospodářství, kompozitová dílna včetně lakovny, v níž jsou k dispozici 2 nové lakovací boxy a sušící pece, ale také interiérová dílna, kde bude probíhat oprava čalounění sedaček, koberců, tapet, případně linolea z interiéru letounů. Dalším důležitým milníkem v tomto roce bylo získání certifikace EN ISO 14001:2015. V lednu 2022 dostal oprávnění na údržbu pro Boeing 737 MAX. V rámci exkurze se dozvěděli žáci o možnostech pracovních příležitostí v leteckém průmyslu. Především však možnost zde pracovat jako letecký mechanik pro nejmodernější letadla.  Žáci navštívili prostory leteckého hangáru, kde měli možnost prohlédnout si letadla, na kterých jsou prováděny opravy a údržby v různých fázích a to od základní až po velkou generální opravu a údržbu typu Boeing a Airbus. Při exkurzi byla možnost navštívit leteckou školu  Elmontex Air, která sousedí v bezprostřední blízkosti fa JOB Air. Jedná se o leteckou společnost a školu pro výcvik pilotů. Krátkou přednášku k získání leteckého průkazu až po licenci obchodního pilota měl majitel společnosti. V rámci exkurze byla prohlídka leteckého hangáru společnosti, kde se nacházejí letadla fa Elmontex , na kterých probíhají vyhlídkové lety, výcvikový program a komerční lety.